Joga za trudnice jedan je od ključnih elemenata zdrave, sretne trudnoće. Ovo je odličan način da ostanete aktivni tijekom trudnoće. Nježni satovi niskog intenziteta fokusirani na istezanje, jačanje, mentalno centriranje i razvijanje veće svijesti o dahu nude velike fizičke i mentalne dobrobiti.
Joga vam pomaže da se suočite s zahtjevima poroda i majčinstva.
KAKO VAM PRENATALNA JOGA POMAŽE DA SE OSJEĆATE SJAJNO I OSTANETE SMIRENI TIJEKOM DEVET MJESECI TRUDNOĆE?
PODRŽAVA TIJELO
U trudnoći, tijelo doživljava ubrzanu tranziciju i potrebna mu je pomoć pri prilagodbi. Vježbanje prenatalne joge osmišljeno je kako bi podržalo promjene koje se događaju u trudnoći, nudeći sigurne opcije istezanja i jačanja mišića i tijela, a jedna od prvih stvari koje ćete naučiti na satu joge je ispravno disanje.
JAČA I OPUŠTA VAŽNE MIŠIĆNE SKUPINE
Joga za trudnice osnažuje mišiće zdjeličnog dna, bokova i trbušne jezgre i priprema ih za proces rađanja, ali istovremeno učimo i kako opustiti te iste mišiće. Svijest o ovom dijelu tijela, te kako uz pomoć daha opustiti mišiće jedan je od ključnih elemenata koji vam može pomoći u porodu i postpartumu.
KOJA JE RAZLIKA IZMEĐU KLASIČNE JOGE I PRENATAL JOGE
Rad na povezivanju s jogijskim metodama dubokog, svjesnog disanja može pomoći tijelu da se opusti te razviti samopouzdanje a samim time i veće stanje opuštenosti kod žena koje može itekako pomoći pri porodu.
POVEZANOST S VAŠOM BEBOM
Odlazak na prenatalnu jogu svaki tjedan je podsjetnik da odvojite vrijeme od užurbane svakodnevnice kako biste se brinuli o svojoj bebi koja raste i povezali se s njom. Vaše zajedničko putovanje počinje prije poroda i to je poseban period koji nitko drugi ne prolazi osim vas i vaše bebe.
OLAKŠAVA TRUDNIČKE TEGOBE
Pomaže kod bolova u donjem dijelu leđa, mučnina, nesanica, glavobolja i otežanog disanja. Vježbanjem potičete zdravu cirkulaciju. Ispravno disanje može vašoj bebi i vašim mišićima donijeti prijeko potreban kisik. Sve to u kombinaciji s meditacijom i asanama može donijeti veliko emocionalno i psihičko olakšanje pomažući ženi u nošenju s zahtjevnim aspektima trudnoće.
U DRUŠTVU JE LAKŠE
Za vrijeme trudnoće važno je izgraditi snažan sustav podrške. Često će ovaj sustav podrške uključivati obitelj i prijatelje. Može biti korisno proširiti svoj sustav podrške na druge trudnice.
Jedna od najvećih dobrobiti prenatalne joge je pridruživanje zajednici s drugim trudnicama,
gdje se žene međusobno povezuju i podržavaju.
Još važnije, susret s drugim trudnicama daje vam priliku razgovarati s nekim tko prolazi isto.
Dijeljenje trudničkog putovanja s novim prijateljicama može ublažiti vašu tjeskobu i brige zbog skorog majčinstva, a istovremeno će vam ublažiti bol u leđima i umiriti tijelo.
KOJE SU DOBROBITI JOGE ZA TRUDNICE
Poboljšan san.
Smanjen stres.
Povećana snaga, fleksibilnost i izdržljivost.
Smanjena bol u donjem dijelu leđa.
Smanjena mučnina.
Smanjen sindrom karpalnog tunela.
Smanjene glavobolje.
Smanjen rizik od prijevremenog poroda.
Uz navedene dobrobiti, studije otkrivaju da postoji povezanost između prenatalne joge i smanjenja komplikacija povezanih s hipertenzijom, kao i poboljšanja fetalnog ishoda.
KAKO POČETI S PRENATAL JOGOM
Mnogo je važnih čimbenika koje treba uzeti u obzir pri odabiru prenatal satova. Važno je da potražite satove koje vodi certificirani učitelj prenatalne joge, jer su oni upoznati s određenim pozama koje treba izbjegavati i na koje se usredotočiti.
ŠTO JOŠ TREBA ZNATI
Nemojte se nikada forsirati, trudnoća je razdoblje kada više nego ikada mudro biramo granice. Joga je sredstvo za opuštanje i jačanje u granicama koje nisu preintenzivne.
Trudnicama se također ne preporučuju ekstrremne inverzije, poze na leđima i trbuhu ili koje zahtijevaju jako istezanje trbuha.
Važno je posavjetovati se sa svojim liječnikom prije početka prenatalne joge, a prakticirati trudničke satove možete nakon navršenog dvanaestog tjedna uredne trudnoće.
U našem joga studiju u Zagrebu možete pronaći stručno vodstvo u malim grupama. Pogledajte puni raspored ili nas kontaktirajte za više informacija.
Autorica teksta: Frankie/Eyogahub